İDO ENGELLİ İNDİRİMİ

Engelliler için İDO İndirimleri ve Yolculuk Seçenekleri

İstanbulluların deniz ulaşımında en çok tercih ettikleri İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) firmasının engellere özel olarak gerçekleştirdiği indirim ve uygulamalar ile ilgili tüm bilgilere bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Dilerseniz İDO bileti almak için de yukarıdaki arama butonunu kullanabilirsiniz.

Engelli konuklar İDO bileti alırken İndirimli seçeneği içerisinde yer alan Engelli seçeneğini seçmelidirler. Böylece gerekli orandaki engelli indirimi ilgili bilete uygulanır. Bu indirimli biletle yolculuk yapılabilmesi için de ilgili belgenin ibrazı gerekmektedir. Detaylı bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

İDO Engelli İndirimi Hangi Hatlarda Geçerli?

T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı, T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş %40 ve üzerinde oranda özürü bulunan özürlü kimlik kartı ve sağlık raporuna sahip yolcular, iç ve dış hatlarda, İndirimli İstanbulkart sahibi engelli yolcular ise tüm iç hatlarda indirimli tarifemiz ile geçiş yapabilmektedirler. İndirimden yararlanmak için ilgili belgelerin ibrazı zorunludur. Dış hatlarda indirim ECO ve BİZ bilet sınıflarında geçerli olup Promo ve VIP bilet sınıfında geçerli değildir.

HIZLI FERİBOT ve DENİZ OTOBÜSLERİ DIŞ HATLARDA % 40 ve üzerinde oranda özürü bulunan ve Nüfus Cüzdanına özürlülük durumu yazılmış olan kişilere %15 indirim uygulanmaktadır.

DENİZ OTOBÜSLERİ İÇ HATLAR ve ARABA VAPURLARINDA % 40 ve üzerinde oranda özürü bulunan ve Nüfus Cüzdanına özürlülük durumu yazılmış olan kişiler; indirimli İstanbulkart sahibi engelli vatandaşlar, temassız turnikeden geçerken ilgili İndirimli Tarife ile geçiş yapabilmektedirler. Sirkeci - Harem hattında tüm engelli yaya yolcular ücretsiz geçiş hakkına sahiptir. Eskihisar Topçular hattında engelli yaya yolcular indirimli geçiş hakkında sahiptir.

Hangi Feribotlarda Engelli Asansörü ve WC Var?

Tüm hızlı feribot terminallerinde engelli yolcuların gereken durumlarda feribotlara erişimleri tekerlekli sandalye ya da servis ile sağlanmakta olup gemiye girişte öncelik ve asansöre rahat erişim için en uygun alana konumlandırılmaktadır. Yenikapı, Bursa ve Yalova’da Hızlı Feribot Terminallerinde golf arabaları bulunmaktadır. Terminal görevlilerinden bu hizmeti talep edebilirsiniz.

Pendik - Yalova hattı hariç diğer üç hat olan Yenikapı - Yalova, Yenikapı - Bursa, Yenikapı - Bandırma Hatlarında çalışan feribotlarda, yolcu salonlarına çıkış asansörleri ile engelliler için özel tasarlanmış WC'ler bulunmaktadır. Bu feribotlar; Osman Gazi – I, Orhan Gazi – I, Adnan Menderes, Turgut Özal, Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim feribotlarıdır. Pendik - Yalova hattında çalışan Recep Tayyip Erdoğan ve Fatih Sultan Mehmet hızlı feribotlarında, yolcu salonlarına çıkış asansörü bulunmamaktadır, ancak fiziksel engelli yolcular eğer araçlı seyahat ediyorlarsa, bu hatta araçları içinde seyahat edebilirler.

Hangi Deniz Otobüslerinde Engelli Asansörü ve WC Var?

 

Burak Reis – 3, Salih Reis – 4, Kemal Reis – 5, Mehmet Reis – 11, Murat Reis – 7 Deniz Otobüslerinde fiziksel engelliler için tasarlanmış asansör ve WC’ler bulunmaktadır.

Umur Bey, Sarıca Bey, Uluç Ali Reis, Nusret Bey, Hezarfen Çelebi, Çaka Bey – I, Yeditepe – I, Ulubatlı Hasan, Karamürsel Bey, Çavlı Bey, Kaptan Paşa, Seydi Ali Reis – I, Oruç Reis – V, Piri Reis – II, Temel Reis II, Hızır Reis – III, Sokullu Mehmet Paşa, Barbaros Hayrettin Paşa, Piyale Paşa, Sinan Paşa deniz otobüslerinde engelliler için WC bulunmamaktadır.

Hangi Araba Vapurlarında Engelli Asansörü ve WC Var?

Suhulet, Sahilbent, Sadabat ve Sultanahmet araba vapurlarında engelli konuklar için yolcu salonlarına çıkış asansörleri ve engelli donanımına sahip WC' ler yer almaktadır.

 

Ord. Prof. Ata Nutku, Değirmendere, Eskihisar – I, Halıdere, Hereke – III, Karamürsel, Kaptan Şefik Göğen, Topçular – I, Gayrettepe, Galatasaray, Okmeydanı, Topkapı ve Zeytinburnu araba vapurlarında yolcu salonlarına çıkış asansörleri ve engelli donanımına sahip WC' ler bulunmamaktadır. Bu araba vapurlarında engelli yolcular araç içinde seyahat edebilirler.

 

Engelli konular tüm soru ve sorunları için İDO ile aşağıdaki iletişim kanallarını kullanarak iletişime geçebilirler.

Telefon: 0850 222 44 36    -   Önce 3 ardından 1 'i tuşlayınız

E-posta: engelyok@ido.com.tr

Son Yorumlar
birgül kaymaz
araç engelli kişi üstüne kayıtlı. arabalı vapurlarda araç için bir indirim var mı.
Türkan Kaymaz
Engelli indirimi kapsamına neler giriyor?
Kemal Yılmaz
Engelli indirimiyle ilgili aradığım bilgiyi sonunda buldum, teşekkürler :)
Yorumunuzu Yazın Ad - Soyad Yorum Gönder
GoveGo İyi yolculuklar